TyneMet Student Awards 2015 Award Categories:

AS Student of the Year
Carlos Purves
WINNER
 
Erin Hollinshead
HIGHLY COMMENDED
 
Mason Banks
HIGHLY COMMENDED
 
 
A2 Student of the Year
Jaxson Hind
WINNER
 
Ryan Macciocchi
HIGHLY COMMENDED
 
Georgia Hill
HIGHLY COMMENDED
 
 
Employability Student of the Year
Adam Todd
WINNER
 
Connor Tough
HIGHLY COMMENDED
 
Daniel Henderson
HIGHLY COMMENDED
 
 
Sport Student of the Year
Richard Heslop
WINNER
 
Ryan Career
HIGHLY COMMENDED
 
Tim Hill
HIGHLY COMMENDED
 
 
Childcare Student of the Year
Lucy Rooney
WINNER
 
Elizabeth Armstrong
HIGHLY COMMENDED
 
Gemma Francis
HIGHLY COMMENDED
 
 
Health & Social Care Student of the Year
Emily Taylor
WINNER
 
Demi-Jo Guthrie
HIGHLY COMMENDED
 
Sarah McDougal
HIGHLY COMMENDED
 
 
Uniformed / Public Services Student of the Year
Kelvin Parker
WINNER
 
Andrew Larson
HIGHLY COMMENDED
 
Louise Connon
HIGHLY COMMENDED
 
 
Travel & Tourism Student of the Year
Zahra Islam
WINNER
 
Danielle Little
HIGHLY COMMENDED
 
Marie-Honorine PIC
HIGHLY COMMENDED
 
 
NESA Student of the Year
Scott Maughan
WINNER
 
Daniel Wight
HIGHLY COMMENDED
 
Rhianna Telfer
HIGHLY COMMENDED
 
 
Floristry Student of the Year
Donna Scott
WINNER
 
Joanne Owens
HIGHLY COMMENDED
 
Barbara Inskip
HIGHLY COMMENDED
 
 
Computing Student of the Year
Joseph Best
WINNER
 
Shaun Johnson
HIGHLY COMMENDED
 
Adam Johansen
HIGHLY COMMENDED
 
 
Art & Design Student of the Year
Andrea Jurmakova
WINNER
 
Beth Dowse
HIGHLY COMMENDED
 
Connor Jackson
HIGHLY COMMENDED
 

Hairdressing Student of the Year
Beth Clark
WINNER
 
Michelle Coates
HIGHLY COMMENDED
 
Terri Anne Sullivan
HIGHLY COMMENDED
 

Beauty Student of the Year
Sarah-Jane Walker
WINNER
 
Jenny Rogers
HIGHLY COMMENDED
 
Jordan Donaghey
HIGHLY COMMENDED
 
 
Catering Student of the Year
Ali Samvati
WINNER
 
Rebecca Welsh
HIGHLY COMMENDED
 
Alex Pitt
HIGHLY COMMENDED
 
 
ESOL Student of the Year
Osma Abdullah
WINNER
 
Arcelinda Moreira
HIGHLY COMMENDED
 
Daniel Balaes
HIGHLY COMMENDED
 
 
Preparation for Life & Work Student of the Year
Jordan Darnell
WINNER
 
Helen Charnley
HIGHLY COMMENDED
 
Jordan Caririelies
HIGHLY COMMENDED
 
 
Access to Higher Education Student of the Year
Ian Carr
WINNER
 
Shilfi Gafur
HIGHLY COMMENDED
 
Stephen Wales
HIGHLY COMMENDED
 

Higher Education Student of the Year
Dawn Wilson
WINNER
 
Michael Smith
HIGHLY COMMENDED
 
Nazrean Sajawal
HIGHLY COMMENDED

 
Teacher Training Student of the Year
Maureen Cannell
WINNER
 
Chris Nash
HIGHLY COMMENDED
 
Jane Milnes
HIGHLY COMMENDED
 

Engineering Student of the Year
Joel Velasco
WINNER
 
Jack Mathieson
HIGHLY COMMENDED
 
Liam Ross
HIGHLY COMMENDED
 
 
Construction Student of the Year
Sarah Leggett
WINNER
 
Adam McCann
HIGHLY COMMENDED
 
Jamie Seaman
HIGHLY COMMENDED
 

Apprentice Student of the Year
Emily Tiffin
WINNER
 
Stephen Williamson
HIGHLY COMMENDED
 
Abby Jewel
HIGHLY COMMENDED
 

Princes Trust Student of the Year
Otis Phillips
WINNER
 
Callum Sowden
HIGHLY COMMENDED
 
James Peacock
HIGHLY COMMENDED
 
 
Partnership Student of the Year
Kelly English
WINNER
 
Tracey Nealings
HIGHLY COMMENDED
 
Andrea Barnes
HIGHLY COMMENDED
 
STEM Student of the Year
Joseph Masson
WINNER
 
Chloe Coyle
HIGHLY COMMENDED
 
Saif Hussain
HIGHLY COMMENDED
  
 
Rolls-Royce North East Training Student of the Year
Conor Plunket
WINNER
Rolls-Royce North East Training Student of the Year
Ethan Carroll
WINNER
Rolls-Royce North East Training Student of the Year
Nicole O’Hagan
WINNER
 
 
Principals  Award for Outstanding Contribution
Sarah Scott
WINNER
Principals  Award for Outstanding Contribution
Connor Burgess
WINNER
Principals  Award for Outstanding Contribution
Ian Carr
WINNER
 
 
Overall Student of the Year
Scott Maughan
WINNER